گروهی از دانشمندان بین المللی در تحقیقات خود نشان دادند در صورتیکه انرژی فراوان خورشید در یک نیروگاه خورشیدی فضایی جمع آوری شود، ظرف 30 سال آینده می تواند روشی ارزان را برای حل بحران انرژی به دولتها ارائه کند.

به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، گروهی از محققان آکادمی بین المللی علوم فضا در پاریس با انجام تحقیقاتی نشان دادند که توسعه نیروگاههای مدارگرد انرژی که قادر به جمع آوری انرژی خورشیدی باشند و انرژی جمع آوری شده را به زمین انتقال دهند بین یک تا دو دهه آینده و برپایه فناوریهایی که امروز در فازهای توسعه آزمایشگاهی قرار دارند امکانپذیر می شود.

به اعتقاد این پژوهشگران دسترسی تجاری و اقتصادی به این نیروگاههای خورشیدی مدارگرد ظرف 30 سال آینده ارائه می شود.

این دانشمندان در این خصوص اظهار داشتند: "واضح است که انرژی خورشیدی که از فضا گرفته می شود در طول قرن 21 می تواند نقش بسیار مهمی در تامین نیاز جهانی به انرژی ایفا کند.

این اولین مطالعه بین المللی است که به منظور بررسی پتانسیلهای انرژی خورشیدی در فضا و تحویل آن به بازار زمینی از راه انتقال بی سیم انرژی انجام می شود.

براساس گزارش رویترز، این دانشمندان در یک گزارش نهایی 248 صفحه ای نشان دادند که نیروگاه خورشیدی فضایی یک راه حل انرژی بالقوه بلند مدت برای زمین است که تاثیرات زیست محیطی زمینی آن اساساً صفر است.

برپایه این پژوهش، یک نیروگاه خورشیدی به طول 1 کیلومتر در مدار ژئو بالای استوا قرار می گیرد و نور خورشید را به طول 24 ساعت شبانه روز جمع آوری می کند. بنابراین به طور بالقوه انرژی جمع آوری شده توسط این نیروگاه دو برابر انرژی است که توسط پانلهای خورشیدی امروزی در سطح زمین جمع می شود.

سپس این انرژی به برق تبدیل می شود و به روش بی سیم از طریق یک آنتن انتقال دهنده امواج میکرو و یا توسط لیرز به زمین ارسال و سپس در یک شبکه برای توزیع جمع آوری می شود.

خبرگزاری مهر - کد خبر 1460674
۲۸ آبان ۱۳۹۰ ۱۹:۱۱

نوشته شده در تاریخ شنبه 5 آذر 1390    | توسط: Parviz Omidi    |    | نظرات()
ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام