تاثیر مشابه پدیده فیزوالکتریک که کوره گازی را با فشار یک دستگاه روشن می کند، می تواند در آینده نیروی مورد نیاز حسگرهای بدن انسان را از طریق تنفسی از راه بینی تامین کند.

به گزارش ایسنا: «خودونگ وانگ» استاد مهندسی و علوم مواد، « چنگلبانگ سون » محقق فوق دکتری و «جیان شی» در مورد ساخت یک ریز تسمه پلاستیکی گزارش داده اند که در زمان عبور جریان هوای کم سرعت مانند تنفس انسان به لرزه در می آید. در مواد خاص مانند فلوریدپلی وینیلیدین که توسط این تیم مورد استفاده قرار گرفته، یک بار الکتریکی در واکنش به تنش اعمال شده مکانیکی، انباشته می شود. این امر به عنوان اثر فیزوالکتریک شناخته شده است. این محققان، با مهندسی فلوریدپلی وینیلیدین، دست به تولید انرژی الکتریکی کارآمد از تنفس برای کار انداختن دستگاه های کوچک الکترونیکی زده اند به گفته «وانگ» اساساً این دانشمندان انرژی مکانیکی را از سیستم های بیولوژیکی جمع آوری می کنند. جریان هوای تنفس عادی انسان معمولاً پایین، در حد دو متر در ثانیه است. طبق محاسبه دانشمندان با نازک کردن این ماده، لرزش های کوچک نیز می توانند یک میکرووات انرژی الکتریکی تولید کنند.

این محققان از پیشرفت های فناوری نانو استفاده کرده و با کوچکتر کردن دستگاه های الکترونیکی یک میزبان دستگاه های زیست پزشکی ساخته اند که می تواند قندخون را برای بیماری دیابت مورد نظارت قرار داده یا باتری یک دستگاه تنظیم ضربان قلب را شارژ مجدد کرده تا نیازی به تعویض نداشته باشد. تنها نیاز این دستگاه های ریز، یک منبع برق ناچیز است. انرژی حاصل از جریان خون، حرکت، حرارت یا تنفس می تواند یک منبع پایدار نیرو را ارائه بدهد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 مهر 1390    | توسط: Parviz Omidi    |    | نظرات()
ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام