این نرم افزار یک برنامه شبیه ساز در زمینه اهداف مختلف، برای سیستمهای قدرت چند فاز و شبکه های کنترلی می باشد. در واقع این نرم افزار به منظور مطالعه سیستمهای  قدرت زودگذر طراحی شده است.
یک کتابخانه کامل با عناصر مداری بینهایت کامل به ما اجازه می دهد که عملکرد ماژولها را به دقت بین شبکه های الکتریکی وبارها در شکلهای مختلف ببینیم.
یک رابط کاربری گرافیکی و ابزارهای کنترلی بسیار زیاد، کار با این نرم افزار را بسیار راحت و ابزارهایی برای هم آنالیز و هم طراحی سیستم های قدرت کار را بسیار دلپذیر و جذاب می سازد.  
محیط طراحی تصویری (visual):
این نرم افزار بصورت مداوم همه خواص محیط تصویری در همه زمینه های یک شبیه ساز شامل شبیه سازی مدارها، کنترل زمان اجرا، آنالیز و گزارشگیری بصورت مجتمع انجام و در بر می گیرد.
کاربر می تواند به راحتی با قطعات موجود در طول شبیه سازی به دلیل وجود ابزارهای کنترلی مختلف، فعل و انفعال داشته باشد یعنی آنها را تغییر دهد یا خواصشان را تغییر دهد.
در طول شبیه سازی  همچنین از ابزارهایی در برنامه، در جهت  کشیدن ترکها می توان بهره برد و این موضوع کامل visual  می باشد.سیگنالها در زمان واقعی آنالیز می شوند:
 
Pscad

 

کتابخانه این نرم افزار:
کتابخانه این نرم افزار که البته ضعف اساسی این نرم افزار است(بدلیل عدم قابلیت سرچ مناسب در بین اجزا) شامل عناصر سیستمهای قدرت و الکترونیک قدرت نظیر موارد زیر می باشد  :
کابلها و خطوط انتقال وابسته به فرکانس
ترانسفورماتورها
ماشینهای مختلف (سنکرون، آسنکرون، DC)
توربینهای مختلف (آبی، بخاری و بادی)
کانورترها
درایوها و بلوک های کنترلی
رله ها

Pscad

 
در این نرم افزار همچنین می توان مدارات را به صورت شماتیک طراحی، شبیه سازی و اجرا کرده و پاسخ ها را مورد آنالیز قرار داد. اطلاعات در این نرم افزار در محیطی کاملا گرافیکی ارائه می شود و می توان به طور همزمان نمودار ها را رسم و متغییر های سیستم را اندازه گیری نمود.    
این نرم افزار دارای یک کتابخانه از مدل های از پیش طراحی و تست شده است که شامل المان های پسیو ساده، کنترلر های پیچیده، ماشین های الکتریکی، دستگاه های و خطوط انتقال و کابل ها می باشدکاربر در این نرم افزار این امکان را می یابد تا با کمک کتابخانه مدل های مورد نیاز خود را از نو طراحی نماید.نرم افزار PSCAD برای اولین بار در سال 1988 ارائه شد و سیر تکاملی خود را به عنوان یک ابزار برای تولید فایل های اطلاعاتی برای نرم افزار شبیه ساز EMTDC آغاز کرد.     
نسخه های اولیه آزمایشی بودند با اینحال این نرم افزار یک حرکت رو به جلو در زمینه ی سرعت و قابلیت های عملکردی را آغاز کرد در نسخه ی نخست کاربران EMTDC به جای آنکه از فایل های متنی به عنوان ورودی استفاده کنند می توانستند شبکه و سیستم های مورد تحلیل را طراحی نمایند.نسخه ی دوم به عنوان یک نرم افزار تجاری در سال 1994 ارائه شد که بر روی سیستم عامل یونیکس اجرا می شد. طراحی مدارات، رسم نمودار ها به شکل همزمان با اجرا کنترل و رسم نمودار به صورت جدا از اجرا از امکانات قابل توجه این نسخه بود.    
نسخه ی سوم نرم افزار برای سیستم عامل ویندوز در سال 1999 ارائه شد. در آن هنگامPSCAD تبدیل به یک نرم افزار شبیه سازی با فرم ماژولار شده بود. اکنون سیستم این قابلیت را داشت که بلوک هایی در آن طراحی شوند که این بلوک ها دارای ارتباطات متقابلی با یکدیگر بوده، در عین حال به طور جداگانه کامپایل می شوند و هر کدام دارای فضای اطلاعاتی مخصوص به خود می باشند.این روش باعث بالا رفتن دقت و سرعت شبیه سازی شد.

سرعت و دقت:
مزیت مهم این نرم افزار سرعت و دقت آن در آنالیز مدارات سیستمهای قدرت و سیستمهای کنترلی می باشد
همچنین این نرم افزار بسیاری قابلیت های کلیدی دیگر همانند موارد زیر را نیز دارا می باشد:
کابلها و خطوط قدرت
بارهای صنعتی غیرخطی بزرگ
ترانسفورماتور
سیستمهای الکترونیک قدرت و درایو
خطای نامتقارن
سیسنمهای FACTS/HVDC
کوردیناسیون رله های حفاظتی
شبکه های توزیع برق
ماشین
سیستمهای Embedded

دانلود

 

سرور اول

دانلود بخش اول   دانلود بخش دوم   دانلود بخش سوم   دانلود بخش چهارم

دانلود راهنمای نرم افزار

 

Password : www.powerengineering.blogfa.com

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 تیر 1390    | توسط: Parviz Omidi    |    | نظرات()
ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام