ممکن است در ابتدا تصور کنید با اثری هنری روبرو هستید،‌اما این الگوی مدور متقارن صفحات بازتابی در حقیقت اولین ایستگاه انرژی خورشیدی دنیاست که به تولید برق در هنگام شب می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نیروگاه گماسولار پاور در جنوب اسپانیا از 2650 صفحه خورشیدی در مساحتی حدود 185 هکتار تشکیل شده ‌است.

 

      

این آینه‌ها که به آنها هلیواستات(آفتاب‌یاب) گفته می‌شود، 95 درصد از تابش‌های خورشیدی را بر روی گیرنده غول‌پیکری در مرکز نیروگاه متمرکز می‌کنند.

حرارتی برابر با 900 درجه سانتیگراد برای گرمایش مخازن نمک مایع استفاده می‌شود که برای نیرو دادن به توربین‌های 260 میلیون پوندی این ایستگاه بخار تولید می‌کنند.

اما برخلاف سایر ایستگاه‌های انرژی خورشیدی، حرارت ذخیره شده در این مخازن می‌تواند در شب یا در روز‌هایی که نور خورشید وجود ندارد تا 15 درصد آزاد شود.

نور خورشید در جنوب اسپانیا این امکان را برای این تاسیسات فراهم می‌کند که در تمام شبها به کار پرداخته و سالانه برق مورد نیاز برای 270 روز را تامین کند. این میزان سه برابر بیشتر از سایر انرژی‌های تجدیدپذیر است.

پروژه «Torresol Energy» که کاری مشترک بین شرکت مصدر ابوظبی و شرکت سنر(SENER) اسپانیایی است طی دو سال با هزینه‌ای بالغ بر 260 میلیون پوند صورت گرفت.

انتظار می‌رود که این نیروگاه سالانه 110 گیگاوات انرژی تولید کند که می‌تواند انرژی مورد نیاز 25 هزار خانه را در اندلس اسپانیا تامین کند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 تیر 1390    | توسط: Parviz Omidi    |    | نظرات()
ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام