دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست مدعی ساخت یک برگ مصنوعی شده‌اند که می‌تواند هر خانه را به یک نیروگاه برق تبدیل کند.
به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این برگ که به اندازه یک کارت بازی است به تقلید فرآیند فتوسنتز در گیاهان می‌پردازد که طی آن نور خورشید و آب به انرژی تبدیل می‌شود.
دانشمندان مخترع این برگ بر این باورند که این اختراع می‌تواند یک راه‌حل مقرون به صرفه برای بحران روزافزون انرژی خصوصا در جهان سوم باشد.
این وسیله هیچ شباهتی به همتایان طبیعی خود، درختان افرا، بلوط و سایر گیاهان سبز که دانشمندان با الگوبرداری از آنها این گونه جدید سلول خورشیدی را ساخته‌اند ندارد.
این برگ که از یک کارت بازی نازک‌تر است، از سیلیکون، تجهیزات الکترونیکی و برخی کاتالیزورها تشکیل شده است.
با قرار دادن این وسیله در یک گالن آب در برابر نور خورشید، این برگ می‌تواند برق مورد نیاز روزانه یک خانه را در یک کشور در حال توسعه تامین کند.
این کار با تجزیه آب به دو عنصر تشکیل‌دهنده آن یعنی هیدروژن و اکسیژن انجام می‌شود.
گازهای اکسیژن و هیدروژن در یک سلول سوختی که در بالای خانه یا کنار آن نصب می‌شود، ذخیره شده و از این دو ماده برای تولید برق استفاده می‌شود.
البته این فناوری، جدید محسوب نشده و اولین برگ مصنوعی بیش از یک دهه پیش توسط یک دانشمند آمریکایی از آزمایشگاه ملی انرژی تجدیدپذیر در کلورادو ساخته شد.
وسیله مذکور برای استفاده در حیطه‌های گسترده‌تر مقرون به صرفه نبود چرا که از فلزات نادر و گران‌بها ساخته شده و تنها یک روز دوام داشت.
نمونه جدید این برگ بر این مشکلات فائق آمده است. این وسیله از مواد ارزان ساخته شده که در همه‌جا در دسترس است و با شرایط آسان کار می‌کند. در نمونه آزمایشگاهی، این وسیله نشان داد که می‌تواند تا 45 ساعت به طور بی‌وقفه و بدون هرگونه مشکلی کار کند.
ایسنا

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 فروردین 1390    | توسط: Parviz Omidi    |    | نظرات()
ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام