لامپهای جدید او ال ئی دی (OLED) بر پایه فناوری جدیدی کار می کند که ممکن است اینده نورپردازی را در جهان دگرگون کند.

به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از واحد مرکزی خبر،  او ال ئی دی یا دیود گسیل نور ارگانیک، نوعی خاصی از نور است که نه در خانواده گاز نئون قرار می گیرد و نه در خانواده لامپهای معمولی.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز،کریستین کناپشتاین از مسئولان شرکت فیلیپس می گوید او ال ئی دی منبع انرژی مسطحی است که نور را به طور یکسان در تمام سطح تولید می کند و بسیار باریک و دلنشین است و از لحاظ کارایی انرژی بسیار موثر واقع می شود. از انجا که در تمام سطح او ال ئی دی نور تولید می شود طراحان تبلیغاتی و تجاری فرصتی استثنایی برای نورپردازی به دست خواهند اورد. کناپشتاین ادامه داد او ال ئی دی نور را به طور یکسان بازتاب می دهد و انرژی در ان به هدر نمی رود. فناوری او ال ئی دی هنوز در مرحله توسعه است و آزمایشها وارد مراحل پیشرفته ای شده است. استفان گرابوسکی پژوهشگر بخش تحقیقات و فناوری شرکت فیلیپس در المان می گوید برای ساخت او ال ئی دی از سطحی شیشه ای لایه لایه ای استفاده می شود که روی ان الکترودهای شفاف قرار گرفته است.

این شیشه در دستگاهی قرار می گیرد که در ان خلاء ایجاد شده است.

در ان لحظه ماده ارگانیک به شکل بخار بر روی لایه های ان می نشیند.

هنگامی که این مرحله به پایان می رسد، قشری از الومینیوم روی ان قرار می گیرد.

سپس با استفاده از الکترود جریان برق از ان می گذرد.

اتحادیه اروپا طرحی را برای بهبود لامپهای او ال ئی دی اغاز کرده است تا در این اینده فرصتهای جدیدی ایجاد شود.

این گونه نورپردازی در اینده ای نزدیک وارد بازار می شود. کناپشتاین ادامه داد دو تا سه سال اینده اماده پاسخگویی به نیازهای گسترده بازار خواهیم بود.

واحد مرکزی خبر

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 بهمن 1389    | توسط: Parviz Omidi    |    | نظرات()
ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام