مدتـــی است که در ســراسر جهان به هواداری از جـــایگزین‌‌‌های سوخــت‌‌‌های فسیـــلی سخن‌‌‌های زیــادی رانـده می‌شود. این درحالی است که از گفته‌‌‌های یک محقق برمی‌آید که برخلاف تصور بسیاری، موضوع تأمین امنیت انرژی کشورها از طریق این سوخت‌ها چندان هم بر پایه‌‌‌های قابل اتکایی استوار نشده است.

ایران نوشت، جیمز برنل از سازمان زمین‌شناسی کلرادو می‌گوید: «در سطح عموم یک بدفهمی ‌درباره حرکت به سوی انرژی‌‌‌های جایگزین و نیز استخراج معادن وجود دارد.»
در واقع فلزات بسیار نادری مورد نیاز است تا صفحات خورشیدی ساخته شوند. برای ژنراتورهای بادی هم آهن‌ر‌باهای کمیابی مورد نیاز است همچنین وسایل نقلیه الکتریکی و هیبریدی به سلول‌‌‌های سوختی و باتری‌‌‌های با ظرفیت بالا نیاز دارند. این در حالی است که بسیاری از ملل برای تأمین فلزات نادر مورد مصرف در این انرژی‌‌‌ها تقریباً بطور کامل به منابع خارجی وابسته‌اند. تنها راه تغییر این وضعیت این است که در داخل کشورها برای انجام اکتشافات و استخراج معادن مربوط به این فلزات کار بیشتری صورت بگیرد.
یک فهرست بلندبالا از فلزات کمیاب مورد نیاز برای انرژی‌‌‌های جایگزین و نقل و انتقال آنها وجود دارد. فلزاتی مثل گالیم، ایندیم، سلنیوم، تلوریم و نیز سیلیکون با خلوص بالا برای ساخت صفحات خورشیدی مورد نیاز است. برای ساخت باتری‌‌ها به منظور استفاده در وسایل نقلیه سلول سوختی هم وانادیوم، روی، لیتیوم و عناصر نادر زمین مثل مواد معدنی گروه پلاتین مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از بزرگ‌ترین بازیگران در حوزه فلزات کمیاب کشور چین است. این کشور بازی سختی را در این حوزه آغاز کرده است. چین آماده می‌شود تا ژنراتورهای بادی‌ای به ارزش 330 گیگاوات را بسازد. چین به حدود 59 هزار تن نئودیمیم نیاز دارد تا آهن‌رباهای با قدرت بالا برای استفاده در این ژنراتورها را بسازد که بیشتر از تولید سالانه نئودیمیم این کشور است. چین مقدار زیادی از عناصر نادری نظیر نئودیمیم را برای جهان تأمین می‌کند و اگر بخواهد نقشه‌‌‌هایش را در زمینه انرژی‌‌‌های بادی تأمین کند یا مقدار کمی‌ از این عناصر را برای صادرات خواهد داشت یا اصولاً چیزی برای صادرات نخواهد ماند.
برنل می‌گوید: «بنابراین تأمین منابع لازم برای انرژی‌‌‌های جایگزین با مشکل مواجه است.» او پیش‌بینی می‌کند که جنگ‌‌‌های تجاری در افق دید ما قرار دارد. در حالی که به نظر می‌رسد سیاستگذاران و عموم مردم تنها بطور سرسری از این مشکل آگاهی دارند. همین سپتامبر گذشته ژاپن از تعللی که چین برای صادرات عناصر کمیاب به این کشور نشان داد آشکارا برآشفته شد. این را یاسوشی واتانابه از مؤسسه منابع زمین‌شناسی و محیط‌زیست در تسوکوبای ژاپن می‌گوید.
وی می‌افزاید: «منابع جدیدی برای تأمین این فلزات حیاتی مورد نیاز است همان طور که روش‌‌‌های جدیدی برای استخراج عناصر کمیاب از انواع مختلف سنگ‌‌‌ها لازم است.» به گفته واتانابه روش‌‌‌های استخراج فلزات و مواد جدید خیلی خوب پایه‌گذاری نشده‌اند. به گفته برنل هم استخراج معدن تنها را‌ه‌حل معضل کمبود مواد اولیه برای انرژی‌‌‌های جایگزین است.

ایران
۱۶ آبان ۱۳۸۹ ۱۳:۲۷

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 آبان 1389    | توسط: Parviz Omidi    |    | نظرات()
ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام